Click on element to edit...

Select text you want to edit

3D produkty na míru.

Filamenty na 3D tisk


3D tisk nabízí možnosti tisknout z několika druhů tiskových filamentů. Představíme vám naše hlavní, z kterých tiskneme většinu našich 3D produktů. Každý filament má rozdílné vlastnosti a hodí se na něco jiného. 

PLA

(polylactic acid – kyselina polymléčná)

PLA je biologicky plně odbouratelný materiál, vyráběný z kukuřičného nebo bramborového škrobu či z cukrové třtiny. Je stále více průmyslově využíván. Je rozpustný v hydroxidu sodném.

teplota tisku: 185 – 235 ºC

Použití: Je nejuniverzálnějším materiálem pro technologii tisku FDM, vhodným i pro tisk velkých předmětů. Vedle ABS je nejpoužívanějším materiálem pro 3D tisk metodou extruze termoplastu. Je pružný, tvrdý a odolný jako jiné plasty.

Doporučení: Výhoda materiálu je v jeho jen zcel nepatrný sklon ke kroucení, daný minimálním rozpínáním při tavení. I při nižších teplotách je výtisk pevný a jednotlivé vrstvy kvalitně spojené. Po tisku ho lze opracovat běžnými postupy, ale kvůli nízkému tavnému bodu ho nelze dobře strojně brousit. Brusný papír strojní desky materiál rychle zahřeje až k bodu měknutí. Tuto nevýhodu lze odstranit chlazením materiálu při opracovávání. Prakticky bez omezení je možné ruční broušení, materiál lze i snadno vrtat a lakovat (po ošetření základní barvou pro tvrdé plasty).
ASA

(akrylonitril-styren-akryl)

Byl vytvořen jako alternativa k ABS se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast s vynikající odolností proti UV záření. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotě, jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech i pro malé objekty, výborné vrstvení tisknutého objektu, vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům a zachování fyzikálních vlastností. ASA má nízkou hladinu žloutnutí, což je velmi důležité pro aplikace, kde je dlouhodobě kladen důraz na vzhled. Další výhodou je jeho dobrá rozměrová stabilita.

teplota tisku: 250 – 255 ºC, teplota podložky: 60 – 100  ºC

Použití: vhodný pro výrobu prototypů, strojírenských nástrojů i koncových výrobků pro běžné použití včetně využití pro tisk dílů pro venkovní aplikace. Tisk je ucelený a pevný, vhodný i na malé detaily, vytisknutý objekt je lesklý.

PET / PET-G

(polyetyléntereftalát)

teplota tisku: 220 – 260 ºC

PET je nejvíce běžně používaný plast na světě - láhve, oděvní vlákna, nádoby a obaly na potraviny.

PET-G je upravená verze PET. "G" znamená "modifikovaný glykol", který se přidává k materiálové kompozici během polymerace. Výsledkem je vlákno, které je jasnější, méně křehké a snadněji se používá než jeho základní forma PET. PET-G je vysoce odolný proti nárazu na rozdíl od PET.

PET-G vlákno kombinuje vlastnosti materiálů ABS (silnější, odolnější teplotám, odolnější) a  PLA.

Flexi

Flexi je speciální fotopolymer podobný gumě, avšak s vlastní charakteristikou ideální pro 3D tisk. Tento materiál je vhodný pro výrobu nepřeberného množství dílů jako například: klíčenek, obalů pro mobilní telefony, pneumatik pro RC a případně dalších dílů, které jsou konstruovány tak, aby absorbovaly nárazy.

teplota tisku: 230 ºC

Wood

Základem materiálu WOOD je klasické PLA kombinované s částicemi rozemletého dřeva. Takovýto materiál má jedinečnou vlastnost. Nejen, že vypadá jako dřevo, ale také si zachovává strukturu reálného dřeva. Hotové výtisky mohou být lakovány a opracovány.

include("./sm_nav/footer.php"); ?>